Proč používat Google Tag Manager

Proč používat Google Tag Manager

První verzi Google Tag Manageru spustil Google v roce 2012. GTM tak usnadňuje život SEO konzultantů, analytiků, datařů i developerů už 5. rokem. O nástroji jako takovém slyšel pravděpodobně každý, kdo se v pohybuje online marketingu. Ne každý však tuší ,k čemu přesně jej lze využít a jaké výhody jeho nasazení na web přinese.

GTM kontejner

Měřící kód GTM je označován jako kontejner, což je pojmenování, které sedí. Je vhodné si jej přesně tak představovat. Jako nádobu, které lze umístit scripty, synchronní i asynchronní (měřící) kódy, proměnné a pravidla, které odchytávají data a informace z datové vrstvy webu. GTM umožňuje informace z datové vrstvy webových stránek nejen sbírat, ale také je do ní posílat.

Proč používat Google Tag Manager

Hlavní výhody Google Tag Manageru

Pomalé weby vyhledávače i uživatelé neradi

Veškeré měřící kódy a scripty, tedy samozřejmě kromě kódu samotného GTM kontejneru, jsou umístěny mimo zdrojový kód webu a odtud se také načítají, díky tomu nezpomalují rychlost načítání obsahu samotných stránek. Což ocení vyhledávače i uživatelé.

Úspora času, úspora peněz, částečná nezávislost

GTM šetří čas i peníze. Obzvlášť pokud je developer třetí stranou. Chcete-li nasadit do webu nový skript či měřící kód, je třeba zadat požadavek a zpravidla čekat až se k jeho vyřízení developer dostane.
Pokud je na webu nasazen GTM, je možné si měřící kód do webu implementovat sám, v podstatě ihned. Tedy za předpokladu, že dané problematice alespoň trochu rozumíte.

Snadná implementace dalších měřících kódů

Implementace většiny standardně používaných měřících kódů, jako je Google Analytics, konverzní kódy Adwords nebo Skliku, je ještě mnohem jednodušší. Velmi snadno se navíc určí konkrétní stránky a za jakých podmínek, mají být konkrétní skripty spuštěny.
GTM také výrazně usnadňuje měření mírně pokročilých událostí jako je kliknutí na tlačítko, měření odeslaných formulářů bez zobrazení stránky s poděkováním nebo například stažení dokumentu.

Dvakrát měř a jednou řež

Velkou výhodou GTM je tzv. "Preview" mód, ve kterém se všechny nasazené skripty mohou otestovat za pomoci debuggeru. Dokud nejsou zcela funkční a bez chyb. Až poté, co je vše funkční a v pořádku, jednoduše se publikuje aktuální verze kontejneru a teprvé poté jsou nasbíraná data posílána do Google Analytics.

Jedno pravidlo, jedna hodnota či spoušť pro více skriptů

Ne vždy se obejdete bez pomoci developerů. Třeba při implementaci Enhanted Ecommerce skriptů, je třeba, aby programátor nastavil, jaká data mají být pomocí ecommerce skriptů odesílána do datové vrstvy stránek, odkud je analytici pomocí GTM jednoduše odchytí .
Pokud jsou data jednou v datové vrstvě, je možné je použít kdekoliv na webu je potřeba.To platí také pro nastavené spouště (trigger) a proměnné (variables), které lze využít u více jak jedné značky.

Rozhodli jste Goodle Tag Manager vyzkoušet? Přečtěte si návod jak vygenerovat GTM kontejner a kam ve zdrojovém kódu jej vložit. Pokud si na nasazení netroufnete sami, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

Mám zájem o spolupráci